Maths Mate Term 4 Sheet 7 Problem 22

PREDICT:

I predict that this problem is going to be about multiplication.

READ:

Which deal costs less per litre?

A) $32 for 4L

B) $8.50 for 1L

CLARIFY:

There was nothing that I needed to clarify in this question.

MY TOOL:

In this problem I used ‘Have I Seen A Similar Problem?’

THE BIG QUESTION:

Which deal costs less by the litre?

SUMMARY:

This problem was very easy for me because I was able to learn a compatible and versatile strategic solution that I can use for these types of worded problems.

MY ANSWER:

My answer was A.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *