Maths Mate Term 4 Sheet 5 Problem 22

PREDICT:

I predict that this problem is going to be about comparing numbers.

READ:

Which deal costs less per gram?

A) $5 for 500 g

B) $3 for 250 g

CLARIFY:

There was nothing that I needed to clarify in this question.

MY TOOL:

I do not think that I used a specific tool in this problem.

THE BIG QUESTION:

Which option costs less per gram?

SUMMARY:

I found this problem very easy because if it was $3 for 250 g then 500 g would have to be $6 but instead it has been lowered down to $5.

MY ANSWER:

My answer was $5 for 500 g (A).

Click below to hear me read this out loud!

Maths Mate Term 4 Sheet 5 Problem 22

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *