Orientation Day- Buckley Park Secondary College

Yesterday was my orientation day at my high school. I went to Buckley Park which will be my secondary college for 2015. In my class, I met some new friends as well as some vaguely remembered friends.One of my new friends’ names is Andre. Andre is a very funny classmate but yet a quiet one at the same time. I also met Sam who is the school captain at his primary school, Essendon Primary. Once we had first got settled into classes we were then guided by our future form teacher, Mr Helinan. He showed use where the majority of ball sports were played, where some of the teachers’ offices were and where to go when we felt a bit ill. After the tour we headed out for recess which goes for 22 minutes, this was one of the things that I found bizarre about the school’s time breaks.

After recess we headed down to the Performing Arts Center for Drama. Our drama teacher was introduced by herself , her name, Ms Bain-bridge. She seemed very similar to my current Art teacher Raine but in the end she was quite unique in her own way. There, we warmed up by playing a game called ‘Zap, Bang!’ This involved fast reactions and remembering classmates’ names. After that we did a play in groups of 4. I was with Andre, Uegeen and Lorandt. We chose (from the available, listed scenarios) to do our play on a newly discovered animal in which  I was the animal. It was enjoyable, and a lot of fun to watch other students complete their performances.

After drama we headed back to A2, our home room. There, we were introduced to Ms Thomas, our 2015 English and Humanities teacher. During the lesson, we wrote a letter introducing and describing ourselves to Ms Thomas. We also attempted to complete the rope challenge with a partner, this specific challenge was very tricky, and no-one in my class was able to complete it without cheating.

Next we had lunch and after that, headed down to D block for our Maths/Science lesson. In science we conducted an experiment where we created invisible ink, which we applied to paper. After that we use the bunsen burner to make the ink visible on the other side of the paper. Once we had conducted our experiment we labelled different scientific utensils that are used in an average science lab. We did not do any Maths which was a bit of an annoyance but all of us knew that we were going to be doing quite a lot of it in 2015.

To cap off the day, all of the future year 7’s met in the gym for a few games. One of them was the name game where we had some students in one group, sitting in a circle. We then went around the circle, adding adjectives with the same starting letter as our names. We did that for a while and then played a relay basketball activity, class against class. (Our class’ name is 7HN) It was a slightly competitive game yet also just a muck about with everyone. After that it was the end of the day and I headed home whole-hearted.

Behind The News- The 2014 Budget

There have been many events throughout this year in the Australian government and essentially Australia. But what have been the main things that people have been talking about? Well, one of them was the 2014 Budget. Most Australian citizens were not happy with what was put forward and contributed around the budget. This is partly because it has been quite a tough budget on most people. This is due to the fact that there have been many more taxes to pay throughout the year for the government to spend on things like fixing roads and other essential needs that the people of Australia do require in order to live their normal lives. During press conferences and otherwise formal press meetings, the use of taxes has most often been replaced with ‘levy’. This, in my opinion has been the case due to a large amount of discomfort between government members and other Federal officials, conflicting with tax protestors. So that’s basically what happened with the budget this year.

Maths Mate Term 4 Sheet 8 Problem 22

PREDICT:

I predict that this problem is going to be about multiplication.

READ:

Which deal costs less per millilitre?

A) 75 c for 500 ml

B) $2 for 2 L

CLARIFY:

There was nothing that I needed to clarify in this question.

MY TOOL:

The tool that I used for this specific worded problem was, ‘Write a Sum or Number Sentence’.

THE BIG QUESTION:

Which deal is better value for money?

SUMMARY:

This problem was easy for me because all that I needed to do was complete a simple number sentence to complete the problem.

ANSWER:

My answer was B.

Maths Mate Term 4 Sheet 7 Problem 22

PREDICT:

I predict that this problem is going to be about multiplication.

READ:

Which deal costs less per litre?

A) $32 for 4L

B) $8.50 for 1L

CLARIFY:

There was nothing that I needed to clarify in this question.

MY TOOL:

In this problem I used ‘Have I Seen A Similar Problem?’

THE BIG QUESTION:

Which deal costs less by the litre?

SUMMARY:

This problem was very easy for me because I was able to learn a compatible and versatile strategic solution that I can use for these types of worded problems.

MY ANSWER:

My answer was A.

Behind The News- Sun damage

We all know that having fun out in the sun can be very beneficial, but at the same time can be a deadly source for skin cancer. Skin cancer is the result of damaged skin cells creating large lumps. Those lumps ar called skin cancer cells. They can be extremely harmful, or worse deadly. There are few other types of cancer but this is probably the main one when it comes to kids. So the next time you go play some football down at your local park during summers, remember to slap some sunscreen on.

My Green House Gas Emissions

Over the weekend we were asked to complete a survey on how many greenhouse gas emissions we created from our homes. Here is the final report from my survey.

Graph:

Green House Gas emissions homework
Table:
Green House Gas emmisions homework 2
Another bit of homework we were asked to do was research the greenhouse effect. Here it is.
DSC_0198
And for our last bit of homework we were asked to research how fossil fuels are made. Here is my bit.
DSC_0170
DSC_0174

Maths Mate Term 4 Sheet 6 Problem 22

PREDICT:

I predict that this problem is going to be about comparing numbers.

READ:

Which deal costs less per metre?

A) $1.50 for 15m

B) $5 for 45m

CLARIFY:

There was nothing that I needed to clarify in this problem.

MY TOOL:

The tool that I used in this problem was ‘Have I Seen A Similar Problem?’

THE BIG QUESTION:

Which deal is better value for money?

SUMMARY:

This problem was quite easy for me because I have already developed a successful strategy that I use for these types of questions and used the same one for this problem.

MY ANSWER:

My answer was A.

Click below to hear me read this out loud!

Maths Mate Term 4 Sheet 6 Problem 22

Behind The News- Greenhouse Gases

The sun is where most of our heat comes from, but sometimes it can get a bit too hot. This is a result of greenhouse emissions. Greenhouse emissions are the result of the burning of fossil fuels. Fossil fuels are non- renewable energy sources including coal oil and gas. All of these are sources found underground, and are created using dead organisms. The making of coal uses dead plant organisms whilst oil and gas are created using dead marine life. But to gain possession of these sources you need the once alive organisms to have been crushed down into the ground by millions of years of pressure caused by mounting land masses.

The use of fossil fuels include manufacturing and other chemical related products. The main use of fossil fuels though, would be heating and cooling homes, as well as any other energy related topics.

The greenhouse emissions transmit extremely small particles called greenhouse particles, these can sometimes trap excess heat in to the Earth’s atmosphere. These greenhouse particles are the result of burning and using fossil fuels and this is why scientists are encouraging more business owners, and other citizens and residents to go  greener with their usage of electricity and other power sources that may be related to the burning of fossil fuels.

100 Word Challenge Week 11

Through the war,

came the poor,

weeping through the dusty clouds,

no feasts,

all defeats,

remember the poor,

For they were the ones

that endured the pain,

that they didn’t deserve to gain.

Time and time,

over,

again,

the poor were the ones who suffered,

when the internet buffered

they were at the end.

Over the wall and under the fence,

there really was no vengeance,

every time they met someone new,

It actually was their heads that blew,

They flew,

right through,

the light blue.

The poor,

are the ones we should adore.

Maths Mate Term 4 Sheet 5 Problem 22

PREDICT:

I predict that this problem is going to be about comparing numbers.

READ:

Which deal costs less per gram?

A) $5 for 500 g

B) $3 for 250 g

CLARIFY:

There was nothing that I needed to clarify in this question.

MY TOOL:

I do not think that I used a specific tool in this problem.

THE BIG QUESTION:

Which option costs less per gram?

SUMMARY:

I found this problem very easy because if it was $3 for 250 g then 500 g would have to be $6 but instead it has been lowered down to $5.

MY ANSWER:

My answer was $5 for 500 g (A).

Click below to hear me read this out loud!

Maths Mate Term 4 Sheet 5 Problem 22